Yanlış Kapıyı Çaldı, Başından Vuruldu: Saldırgan Serbest Bırakıldı

ABD’de bir çocuk, yanlış kapı zilini çaldığı için konut sahibi tarafından iki sefer vuruldu.  Saldırgan özgür bırakılırken, yaralı çocuğun tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Olay sonrası Kansas City, Missouri’de hafta sonu protestolar başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 16 yaşındaki Ralph Yarl, 13 Nisan’da ailesi tarafından kardeşlerini bir arkadaşının konutundan alması için gönderildi, lakin genç çocuk yanlış adrese gitti. TRT Haber’de yer alan bilgilere nazaran konut sahibi, Yarl’ı kapısında görmesinin akabinde silahı ateşledi. Ailesi ve avukatları, gencin başına kurşunun isabet ettiğini anlattı.

Polis, saldırgan konut sahibini gözaltına aldıktan sonra özgür bırakıldı. Lakin protestoların akabinde savcılar, 84 yaşındaki Andrew Lester’ın birinci derece hücum ve silahlı cezai süreçle suçladı. Babası Paul Yarl, Kansas City Star’a verdiği demeçte, Yarl’ın pazar günü hastaneden taburcu edildiğini ve ailesiyle birlikte düzgünleştiğini söyledi.

Davada Yarl’ın ailesini temsil ettiklerini söyleyen Avukat Ben Crump ve Lee Merritt, saldırganın beyaz bir erkek olduğuna dikkat çektiler. Saldırganın özgür bırakılmasına reaksiyon gösteren avukat Crump, “Birisi kapınızı çaldığında haklı bir münasebetiniz olmadan insanları vuramazsınız ve kapınızı çalmak bir münasebet değildir. Bu adam yargılanmalı” dedi.

Missouri’de bir ağır cürüm soruşturması için gözaltına alınan bir kişinin 24 saat içinde özgür bırakılması yahut suçlanması gerekiyor. Müfettişler, zanlının, insanlara kendilerini önemli biçimde tehlikede hissettikleri takdirde ölümcül güç kullanma müsaadesi veren eyaletin Stand-You-Ground kanunları tarafından korunup korunmadığını araştırıyorlar. Eleştirmenler, bu cins kanunların siyahlara karşı şiddeti kolaylaştırdığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir