Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’den 81 ilin belediye başkanına su seferberliği mektubu

Tüm vilayetlerin belediye liderlerine su seferberliği mektubu gönderen Bakan Kirişci, su stresi altındaki Türkiye’de atılması gereken tesirli adımlar konusunda belediyelere büyük vazifeler düştüğünü belirtti.

Kirişci, mektubunda şu sözleri kullandı: “Değerli Belediye Liderim, su en değerli hayat kaynaklarımızdan biridir. Canlı ömrünün devamı, kâfi ve pak su kaynaklarının korunmasına bağlıdır. Su kaynaklarımızın aktif bir biçimde idaresi, korunması ve sürdürülebilirliği, Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla ilan ettiği amaçlarımıza ulaşmamızda büyük ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan projeksiyonlar, Akdeniz iklim neslinde yer alan ülkemizin su kaynaklarının, iklim değişikliğinden değerli ölçüde etkileneceğini ortaya koymaktadır. Su gerilimi altındaki ülkemizde atılması gereken tesirli adımlar konusunda, belediyelerimize de büyük vazifeler düşmektedir. Değerli liderim, ülkemizde, kaynaktan çekilen suyun değerli bir kısmı son kullanıcıya ulaşıncaya kadar kaybolmaktadır.

Ülke genelinde ortalama su kayıp oranının yüzde 33,54 olduğu göz önüne alındığında, Bakanlığımızca yayımlanan mevzuat çerçevesinde acil tedbir alınması, belediyelerimiz tarafından bu oranın süreç içinde yüzde 25 düzeyine düşürülmesi gerektiği ortadadır. Bunu sağladığımız takdirde 10 milyon nüfuslu bir kentin 1 yıllık su muhtaçlığının karşılanabileceği öngörülmektedir. Belediyelerimizin, şebekelerdeki kayıpların önlenmesi, kaynakların korunması, gelir getirmeyen suyun azaltılması, yağmur suyu hasadıyla arıtılmış atık suların yine kullanılması mevzularında yürütecekleri çalışmalar, yerleşim ünitelerimizin su bütçesinin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacaktır.”

Bu önlemler sayesinde hem ekolojik sistemin korunması hem de ekonomik kayıpların önlenmesinin mümkün hale geleceğini belirten Bakan Kurum, “Bu minvalde, bakanlığımızca 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü’nde ‘Su Verimliliği Seferberliği’ başlatılması kararı alınmıştır. Yürüteceğimiz çalışmalarla su tüketen her kesitten vatandaşımıza ulaşmayı hedeflemekteyiz. Kıymetli liderim, ülkemizin kaynaklarının korunmasına yönelik ‘suda sıfır israf’ prensibiyle hayata geçireceğimiz çalışmalarımızda, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da yanımızda olacağınızdan hiçbir kuşkumuz bulunmamaktadır. Bu his ve niyetlerle kampanyamıza ilgi ve dayanağınız için şimdiden teşekkür ediyor, çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir