YÖK Başkanı Özvar’dan KPSS açıklaması: Adli süreç ile ortaya çıkacak

YÖK Başkanı Özvar, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’ndeki sunumunun akabinde muhalefet milletvekillerinden gelen soruları toplu bir biçimde yanıtlandırdı. Özvar, “Tıp fakülteleriyle ilgili kalite sorusu oldu. Tıp fakültesi sayımız Türkiye genelinde 120’dir. 120 tane tıp fakültemiz var. Şu anda bu fakültelerimizde öğrenci sayımız 116 bini geçkindir. 2022 yılında ise tıp fakültelerine verilen kontenjan sayısı 18 bin civarındadır. Tıp fakültesinde eğitimin düşüklüğünden kelam ettiler. Doğrusu bunu bir eski rektör olarak, bir öğretim üyesi olarak kabul etmem mümkün değil. Bu herhalde sehven söylenmiş olsa gerekir. Çünkü Türkiye’nin en parlak öğrencileri tıp fakültesine girmektedir. Türkiye’de muvaffakiyet sıralamasının en yüksek olduğu program tıp fakülteleridir. Birinci 40 binden öğrenci alan tıp fakülteleridir” açıklamalarında bulundu.

‘TIP FAKÜLTELERİMİZİN KALİTESİNİ TARTIŞMAK EN BÜYÜK HAKSIZLIKLARIN BAŞINDA GELİYOR’

Özvar, üniversitelerin akademik üretkenliğini, yayın kalitesini; Türk üniversiteleri içerisinde tıp fakültesi öğretim üyelerinin korse ettiğini belirterek, “En fazla sıhhat hizmeti sunan ve en fazla yayın program sahipleri doktor hocalarımızdır. Münasebetiyle hekimlerimizin kelitesini ve öğrencilerine verdiği eğitimin kalitesini tartışmak, tıp fakültesine yapılacak en büyük haksızlıkların başında geliyor. Ben eski bir rektör ve öğretim üyesi olarak bunu doğrusu bulmadığımı sizlerle paylaşmak isterim” diye konuştu.

‘BİLİRKİŞİ RAPORLARI ONANMIŞTIR’

Özvar, bir öbür sorunun KPSS ile ilgili olarak geldiğini hatırlatarak, “ÖSYM tarafından 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen KPSS lisans sınavıyla alakalı bir kısım soruların daha evvel kimi yayınevleri tarafından çıkarılan deneme kitapçıklarında sorularının yer aldığı tezi ortaya atılmıştı. Yükseköğrenim Kurulu kanundan kaynaklanan yetkisi ve ön inceleme raporunu 13.09.2022 tarihi itibariyle düzenlemiş olmaktadır. Ehemmiyetle söz edilmelidir ki ön inceleme yetkisi gayenin sav konusu olayların, kıymeti ve ciddiyetine nazaran soruşturma müsaadesi verilip verilmemesini araştırmaya yönelik bir süreçtir. Bu sürecin, yani ön incelemenin sonucunda savların içeriği ve sürecin idaresi dikkate alınarak tarz ve infiali olduğu kanaati olan kimselerle sonlu olarak yargılama müsaadesi verilmiştir. Bu değerlendirmeler çerçevesinde; kamuoyuna yansıyan tezlerden birebir tıpkı olduğu sav edilen soruların araştırması yapılmış, birebir aynı olduğu istikametinde toplumsal medyada, bir internet sitesinde haberler çıkmış; 11 soruluk ÖSYM’den alınan soru kitapçığıyla karşılaştırılarak, sorularla alakalı incelenerek tamamlanmıştır. Bu incelemelerin içerisinde Coğrafya alanından 3, Tarih alanından 1, Türkçe alanından 5, Matematik alanından 1, Eğitim Bilimleri alanından 3 soru için, alan uzmanı ve ölçme kıymetlendirme uzmanına konuşan 2’şer kişilik uzman heyetleri inceleme raporu olarak, uzman raporları onanmıştır” diye konuştu.

‘SORULARIN SIZDIRILIP SIZDIRILMADIĞINA DAİR BENİM RASTGELE AÇIKLAMAM KELAM KONUSU DEĞİL’

Özvar, ön inceleme kurulu tarafından hazırlanmış raporun Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirildiğini tabir ederek şöyle konuştu:

“İlgili raporda ismi geçenler evraktadır. Sorularla alakalı uzmanların hazırladığı bilgiler savcılığa intikal ettirilmiştir. Bunu özellikle söz etmek istedim. Soruların sızdırılıp sızdırılmadığına dair benim rastgele bir açıklamam kelam konusu değildir. Sızdırılıp sızdırılmadığına dair bilgiyi edebilmek ancak isimli süreçle ortaya çıkabilecek bir gerçektir. Bu bakımdan ne ön inceleme komisyonunun ne Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın; özel hesapları, whatsapp hesapları, telefonları yahut Yükseköğretim Şurası’nın kısaca ulaşamayacağı enformasyon üzerinden bizim bir açıklama yapmamız ve kıymetlendirme yapmamız yanlışsız değildir. Bu bahiste savcılık isimli süreci soruşturma sürecini yürütmektedir. Hasebiyle Yükseköğretim Heyeti’ne bu hususta soruların sızdırılıp sızdırılmadığına dair, yayınevinden alınıp alınmadığına dair bilgilerin rastgele bir halde, bu hususta ayrıyeten söz etme yetkimizin de olmadığını sizlere tabir etmek isterim. Sıkıntıların benzerlikle ya da aynılıkla alakalı uzman raporu da yer almaktadır. Lakin raporun detayları şu anda soruşturma devam ettiğinden savcılıkta bulunmaktadır.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir