Texhibition, tekstilin zirvesini buluşturdu

İSTANBUL (İGFA) – Geçtiğimiz yılı 11,6 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan ve Türkiye’nin üretimde ve istihdamda önde gelen dallarından biri olan dokuma bölümü, bu yıl 5’inci sefer düzenlenen Avrupa’nın en büyük dokuma fuarı Texhibition İstanbul İplik, Kumaş ve Dokumacılık Aksesuarları Fuarı’nda buluştu. İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) konut sahipliğinde düzenlenen ve 8 Mart’a kadar sürecek fuarın açılışına, Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe ve İTHİB Yönetim Kurulu Lideri Ahmet Öksüz katıldı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarla, Türk dokumacılık dalının üretim kapasitesinin ve tasarım gücünün artırılması amaçlanırken; bu yıl birinci kere iplik ve denim kısımlarına de yer verildi.

TÜRK MALI ALGISINI VE MARKA KIYMETİMİZİ YÜKSELTECEK

Ticaret Bakanı Dr. Ömer Bolat açılış konuşmasında, “Bütçemizin yüzde 61’ini ihracatçılarımıza tahsis ediyoruz” diyerek, “Texhibition İstanbul Fuarı’nın ülkemizin dünya pazarlarındaki görünürlüğünü artıracağına, Türk malı algısını güçlendirerek marka kıymetimizi yükselteceğine ve ülkemizin bir tasarım ve yeni jenerasyon eserler merkezi olması yolunda değerli katkılar sağlayacağına, dünyanın üç devinden biri olacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. İhracata dayalı büyüme modelinde önder kesimlerden biri olan dokuma konfeksiyon eserleri kesimi, ülkemizin gurur kaynağı olmaya devam ediyor. Dokumacılık konfeksiyon eserleri bölümü ihracatımız 2023 yılında 32 milyar 885 milyon dolar oldu. 2024 yılı Ocak-Şubat periyodunda ise 5 milyar 295 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. 2023 yılı prestijiyle, ülkemizin ihracatının yüzde 13’ünü tekstil-konfeksiyon eserleri dallarımız karşılıyor. Dokuma ve konfeksiyon dalı, Türkiye’nin 40 yıl evvel başlayan ihracata dayalı büyüme ülküsünde kıymetli bir rol oynamıştır. Dokuma ve moda, bu vizyonun temel taşlarındandır.” yorumunu yaptı.

BAKANLIKTAN YEŞİL ÜRETİM İÇİN İHRACATÇIYA DESTEK

“Yeşil üretimi destekleyen dokumacılık ve hammaddeleri bölümümüz, Sürdürülebilirlik Aksiyon Planı ile Sürdürülebilirlik Yol Haritası’nı yayımlayarak öncü dallardan biri olmuştur” diyen Bakan Bolat, “Bizler de Ticaret Bakanlığı olarak, sürdürülebilir ve döngüsel iktisada ahenk sürecini yakından takip ediyor ve faal sorumluluk alıyoruz. Başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçı firmalarımızın kaynak, süreç ve güç verimliliği, dijitalleşme üzere bahislerde gereksinim duyabilecekleri farkındalık, yol haritası, gereksinim tahlili ile formül ve amaçların belirlenmesi hedefiyle yaptığımız çalışmalar sonucunda, Yeşil Mutabakata Ahenk Projesi Desteği’ni iki hafta evvel hayata geçirdik. Oluşturulan bütüncül dayanak modeliyle, şirketlerimiz tarafından alınan danışmanlık hizmeti sarfiyatları 5 yıl mühletince yüzde 50 oranında ve toplamda 10 milyon TL’ye kadar Ticaret Bakanlığımızca desteklenecektir.” açıklamasında bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe de konuşmasında şunları söyledi: “Bu yılın birinci iki ayında amaçlarımızın gerisindeyiz. Her şeye karşın biz moralimizi bozmadık, bozmuyoruz. Hakikaten en kötüsünün geride kaldığını söyleyebilirim. Yılın ikinci yarısında global pazarların canlanmasıyla birlikte hem hazırgiyim hem de dokuma ihracatımızda ibre yine üste dönecek.”
İTHİB Yönetim Kurulu Lideri Ahmet Öksüz ise “Texhibition ile dünyanın en fazla ziyaretçi sayısına ulaşan dokumacılık fuarlarından biri olduk. Niteliğimizi korumak ve denetimli büyümek; fuarımızı dünyanın en itibarlı fuarlarından biri haline getirmek en büyük hedefimiz. Başta Ticaret Bakanımız olmak üzere tüm paydaş kurumlardan aldığımız güçle amaçlarımıza ulaşabileceğimize eminim.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir