Stefan Kuntz: “Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon”

A Ulusal Futbol Takımı Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde, Ermenistan ve Hırvatistan’a karşı D Kümesi’nde oynanacak maçlar öncesinde yaptığı açıklamada, “Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon. Katiyen Almanya’daki Avrupa Şampiyonası’na katılmak istiyoruz” dedi.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Kümesi’nde 25 Mart Cumartesi günü deplasmanda Ermenistan ve 28 Mart Salı günü Bursa’da Hırvatistan ile karşılaşacak olan A Ulusal Futbol Ekibi’nde Teknik Yönetici Stefan Kuntz, TFF Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Almanya’da düzenlenecek olan EURO 2024’e katılmak istediklerini belirten Kuntz, “Takım halinde yeterli adımlar attık. Takım olarak gelişim sağlıyoruz. Önümüzde gelişim kaydetmemiz gereken yol ve atacağımız adımlar var. Bu turnuvada FIFA sıralamasında bizden daha üst sıralarda bulunan ülkeleri yenmemiz gerekiyor. Hırvatistan son katıldığı turnuvalarda son 4’e kalmayı başaran başarılı bir kadro. Türkiye Ulusal Grubu, hedeflediği tüm turnuvalara katılacak güce sahip. Önümüzdeki maçlarda alacağımız hoş sonuçlar, son vakitlerde makus vakitler geçiren Türk halkı için de moral olacaktır” sözlerini kullandı.

“Milli gruba kazandırabileceğimiz birçok genç oyuncu mevcut”

Kadro seçimiyle ilgili Türkiye için en düzgününü düşünüp hareket ettiklerini lisana getiren Stefan Kuntz, “Salih Özcan ve Mehmet Can Aydın üzere oyuncular ülkeye kazandırılmış oyuncular evet lakin bu listeye Ferdi Kadıoğlu’nu da eklemeliyiz. Ferdi de bizim için çok bedelli bir oyuncu. Kendisini de ulusal gruba kazandırmak için epey fazla uğraş sarf ettik. İdare ile ileriye dönük neler yapabileceğimize dair daima irtibat halindeyiz. Hamit Bey ile de bu mevzuyu tekraren konuştuk. Evvelden gurbetçi oyuncuları ulusal kadroya kazandırmak için çalışan yurt dışı şubeleri vardı. Bu gençleri ulusal ekibe kazandırabilmek için futbol dünyasının saygın isimlerinden faydalanmak, onların yardımını almak katiyetle işimizi kolaylaştıran bir durum” biçiminde konuştu.

Mehmet Can Aydın’ın, Almanya yerine Türk Ulusal Ekibi’ni seçtiğine vurgu yapan tecrübeli çalıştırıcı, “Mehmet bugüne kadar hiç ulusal kadro seviyesinde oynamadı. Buraya alışabilmesi vakit alabilir. Buraya davet etme sebebim de bu yüzden diyebilirim. Gruba ayak uydurması, ortama alışması bizim açımızdan en kıymetli durum. Mehmet, Türkiye yerine Almanya ulusal ekibini da tercih edebilir, hatta şuan Almanya alt yaş takımlarında idman da olabilirdi. Lakin kendisi Türk Ulusal Grubu’nu tercih etti. Bu üslup birçok oyuncu var, ulusal gruba kazandıracağımız. Alt yaş kümelerindeki ulusal oyuncular için çalışmalarımız devam edecek” cümlelerine yer verdi.

“Milli armayı taşıyacak olmak, oyuncular için en büyük motivasyon”

Ülkenin geçirdiği güç günlerde oyuncuları kamplarda bir ortada tutmak için ulusal ruhu ön plana getirdiklerini söyleyen Alman teknik adam, “Önümüzde bir turnuva var ve Türkiye olarak bu turnuvada yer almak istiyoruz ve bunun için her şeyi yapacağız. Kadrodaki devamlılık, saygıdeğer bir hareket olduğu için bu hususta işimizi kolaylaştırıyor diyebiliriz. Bir sonraki turnuvanın Almanya’da olması Alman futbol kültürü ile yetişen birçok oyuncumuz olduğu için ve Almanya’da birçok Türk vatandaşın bulunması açısından itici bir güç. Alışılmış ki en değerlisi de ulusal armayı taşımak, ülke için oynamak istemeleri oyuncularımı motive etmemdeki en değerli unsurlardan” diye konuştu.

“Salih beni arayarak özür diledi”

A Ulusal grup takımına dahil edilmeyen Salih Uçan hakkında da açıklamalarda bulunan Kuntz, “Salih Uçan konusunda medyaya yansıyan çok yersiz haberler okudum. Salih bir adım atarak beni aradı ve biz bu husus hakkında kendisiyle görüştük. Kendisi benden yanlış anlamalar için özür diledi ve biz birlikte en hakikat kararı alarak olayı bertaraf ettik. Bu hususta ortamızda bir sorun yok ve bundan sonraki süreçte performansına nazaran karar vereceğiz” dedi.

“Çağlar, burada olduğu her periyot elinden gelenin en uygununu yaptı”

Kadro seçiminde oyuncuların devamlılıklarını dikkate alarak hareket ettiğini aktaran Teknik Yönetici Kuntz, “Göreve geleli gereğince vakit oldu diyebilirim. Artık vazifemde yeni değilim. Her ekip kendi oyuncusunu ulusal ekiplerde görmek isteyebilir. Bu da olağan bir durum. Çağlar kaliteli bir isim fakat Süper Lig’de devamlı müddet alan ve güzel performans sergileyen oyunculara haksızlık etmek istemem. Öte yandan Çağlar’ın kendisi ve grubu ile görüşmelerim var. Kendisinden ve durumunda haberdarım. Çağlar, ulusal gruba seçildiği her periyotta takım için elinden gelenin en güzelini yaptı. Bunun farkındayız. Biz bir aileyiz ve aldığımız kararlarda öbür aile bireylerinin vereceği dayanak, ailenin ayakta kalabilmesinin en değerli destekçisi olacaktır” formunda konuştu.

“Sabit bir kaleci ile oynamak daha avantajlı”

Beşiktaş’tan aday takıma dahil edilen kaleci Mert Günok ile birinci kere çalışacağını da hatırlatan Stefan Kuntz, “Son hazırlık maçlarında denemeler yaptık. Olağan koşullarda sabit bir kaleci ile oynamanız her vakit daha avantajlı olur. Ancak sizden ricam bize birkaç gün verin, Mert Günok birinci sefer birlikte çalışacağım bir oyuncu. Kendisi ile biraz vakit geçireceğim ve kaleciler hakkında kararımızı da ona nazaran vereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

“Arda, ufak ufak da olsa olumlu adımlar attı”

A Ulusal Grup Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Arda Güler’le ilgili kanılarını ise şöyle aktardı:

“Kasım ayından bu yana ufak ufak da olsa olumlu adımlar attı. Bugün takımda yer alan tüm oyuncularımız önümüzdeki iki maçta bize katkı sağlayacağını düşündüğümüz oyuncular. Arda Güler de bunlardan bir tanesi.”

Öte yandan birinci defa ulusal kadroya seçilen Umut Nayir ile bir konuşma yaptığını da söyleyen Kuntz, “Umut Nayir’i gördüğümde ona söylediğim şey; ‘Ben 29 yaşında Almanya A Ulusal Grubu’na seçildim ve Avrupa Şampiyonu olabildim. Hiçbir vakit geç değildir.’ dedim.” tabirlerini kullandı.

Kendi vazife sürecini de kısaca kıymetlendiren 60 yaşındaki çalıştırıcı, “Dünya Kupası Elemeleri’ne katıldığımız için mutluyduk lakin Portekiz’e elendiğimiz için alışılmış ki hayal kırıklığı yaşadık. Haziran ayındaki maçlarda sergilenen performanstan mutluydum. Uluslar Ligi’nde bir üst kademeye yükselmek beni mutlu etti natürel ki. Son oynadığımız milletlerarası maçlardan şad kalmadım. Avrupa Şampiyonası ile ilgili tek şad edecek şey turnuvaya katılmak olacaktır” diyerek kelamlarını noktalandırdı.

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ulusal Ekipler Sorumlusu Hamit Altıntop da toplantıda hazır bulundu. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir