Millî Savunma Bakanı Akar, Almanya’ya gidiyor

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’da düzenlenecek ‘Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Küme Toplantısı’na katılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki gelişmeler, NATO’nun Ramstein Hava Üssü’nde yarın düzenlenecek ‘Ukrayna’ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Küme Toplantısı’nda ele alınacak. Ulusal Savunma BakanıAkar’ın da yer alacağı toplantıya, yaklaşık 30 ülkenin savunma bakanı katılacak. Toplantıda, Rusya-Ukrayna savaşında yaşananlar, bölgedeki sondurum ile yardım hususlarının görüşülmesi bekleniyor” denildi.

Ukrayna, Şubat 2022’de başlayan savaşta son devirde kimi bölgelerde elde ettiği muvaffakiyet ivmesini sürdürebilmek için tanklar da dahil Batı’dan gelebilecek çağdaş silahlara muhtaçlık duyuyor. Uzmanlar Avrupa’da NATO müttefiki ordular tarafından kullanılan Alman üretimi Leopard II tanklarının en uygun silahlar olduğunu belirtiyor. 

Berlin’in NATO müttefiği ordularda bulunan tankların gönderilmesini veto etme hakkı bulunuyor

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş birinci yılına yaklaşırken Kiev, savunma için Batı’dan ağır savaş tankları başta olmak üzere çağdaş silah takviyesi talep ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir