KLİMİK uyardı: Çiğ hamur yemeyin

Kurabiyeler, kekler, browniler, turtalar, tortillalar, pizzalar, bisküviler, krepler ve ekmeklerin fırına verilmeden evvel hamurunun tadına bakmanın sıradan gelebileceğini, lakin çiğ hamur tatmanın çok tehlikeli sonuçlara neden olabileceğine dikkat çekilerek “Çiğ hamur yemeyin” uyarısı yapıldı.

CDC’nin yaptığı araştırma ve ihtarlarını paylaşan KLİMİK’in açıklamasında, “Un çiğ besin üzere görünmese de birçok un çiğdir; yani besin zehirlenmesine neden olabilecek mikropları yok etmek için süreç görmemiştir. Şimdi tarladayken tahıla yahut üretim kademesinde una ziyanlı mikroplar bulaşabilir. Tahılın öğütülmesi ve unun ağartılması üzere süreçler ziyanlı mikropları öldürmez; marketten satın aldığınız unlarda yahut un karışımlarında ziyanlı mikroplar bulunabilir. Çiğ hamur yerseniz hastalanabilirsiniz. Mikroplar yalnızca un pişirildiğinde ölür” denildi.

“ÇİĞ YUMURTA SALMONELLA İÇEREBİLİR”

Hasta edebilecek bileşenlerden oburunun de hamurda bulunan çiğ yumurta olduğu, çiğ ve az pişmiş yumurtaların besin zehirlenmesine neden olan Salmonella mikrobu içerebileceğine yer verilen açıklamada, CDC’nin şu ihtar ve  tekliflerine yer verildi:

* Çiğ hamurun tadına bakmayın yahut yemeyin. Kurabiyeler, kekler, browniler, turtalar, tortillalar, pizzalar, bisküviler, krepler yahut mesken imali oyun hamuru ve süsler üzere çiğ unla hazırlanan hamurların tümü buna dahildir.

* Çocukların, oyun hamurları da dahil olmak üzere, çiğ hamurlarla oynamasına yahut yemesine müsaade vermeyin.

* Kurabiye hamuru üzere çiğ hamurları ve kek karışımlarının hamurlarını yemeden evvel pişirin.

* Yiyecekleri pişirirken tanımdaki yahut paket üzerindeki talimatları izleyin. Tanımda yahut talimatlarda belirtilen pişirme derecesine ve müddetine uyun.

* Kek karışımı yahut kurabiye hamuru üzere çiğ yumurta yahut çiğ un içeren eserleri milkshake hazırlarken kullanmayın.

* Çiğ kurabiye hamurunu dondurma imalinde kullanmayın.

* Un ve yumurta üzere çiğ besinleri yenmeye hazır besinlerden başka tutun; zira un toz halinde olduğu için kolaylıkla yayılabilir.

* Çiğ hamur yahut yumurta içeren eserleri (örneğin, marketten alınan kurabiye hamuru) pişirene kadar soğukta saklamak için paketteki talimatları izleyin.

* Un, yumurta yahut çiğ hamurla uğraştıktan sonra uygunca temizlenin.

* Un ve çiğ yumurtayla yahut dokundukları yüzeylerle temas ettikten sonra ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

* Kullandığınız kapları, tezgahı ve başka yüzeyleri sıcak ve sabunlu suyla yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir