İsrail ‘Aslanlar İnini’ vurdu, yoğun çatışma yaşandı: Ölüler var!

Filistin Sağlık Bakanlığı yazılı açıklamada, “Batı Şeria’da işgal güçlerinin kurşunuyla 5 Filistinli şehit oldu, ortalarında 5’i hayati tehlikede 22 kişi de yaralandı” sözleri yer aldı.

Açıklamada, 4 kişinin Nablus’ta, bir kişinin de Ramallah yakınlarındaki Nebi Salih beldesinde İsrail askerlerinin saldırısı sebebiyle öldüğü belirtildi.

Filistin resmi televizyonundan verilen bilgide ise Nablus’ta Filistinlilere ilişkin bir aracın bombalanması sebebiyle şehitler ortasında yanmış bir cesedin olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca televizyon haberinde Nablus’ta bir İsrail gücünün olduğunun fark edilmesinin akabinde iki taraf ortasında karşılıklı ateş açıldığı ve belirtilen yaralılar ortasında Filistin güvenlik güçlerine bağlı ögelerin olduğu kaydedildi.

Bölgedeki görgü şahitlerinin AA muhabirine verdiği bilgiye nazaran, Filistin’de kendilerini “Aslanlar İni” formunda isimlendiren bir silahlı bir kümesi gaye alan İsrail ordusunun operasyonunda 3 saat boyunca ağır çatışmalar ve tekraren patlamalar yaşandı.

Ramallah yakınlarındaki Nebi Salih bölgesinde de İsrail’in askeri operasyonlarını protesto eden Filistinlilerin yürüyüşüne İsrail askerleri tarafından yapılan müdahalede gerçek ve plastik mermiler kullanıldı, göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Buraya yapılan baskın sırasında bir kişi hayatını kaybetti. İsrail müdahalesine karşı Filistinli gençler ise taş ve boş şişelerle karşılık verdi.

Öte yandan hususa ait İsrail Savunma Ordusu, Şabak ve polis güçlerinin yaptığı ortak açıklamada, “Savunma ordusu, Şabak ve özel operasyon polis ünitesi ortak gücü, Nablus’un eski kent içinde terörist Aslanlar İni kümesinde merkezi aktivistlerin patlayıcı üretiminde bir laboratuvar olarak kullanılan bir gizlenme dairesine baskın yapılmıştır” tabirleri yer aldı.

Patlayıcı husus üretilen bir yerin infilak ettirildiği belirtilen açıklamada, silahlı birkaç kişinin de operasyon sırasında gaye alındığı ve Filistinlilerin kendi saflarında kimilerinin yaralandığının kaydedildiği aktarıldı.

İsrail güçleri meyyit ve yaralıların dışında operasyon sonrasında bölgeden ayrılırken gerisinde Nablus’un eski kent bölgesindeki konut ve dükkanlarda büyük hasar bıraktı.

Kendilerini “Aslanların İni” diye isimlendiren Filistinli küme tarafından yapılan açıklamada, “Ey ulu millet, güç, gelecek ve ümmetin hayatı sizlersiniz. Cihatla, savaşma ve şehadetle onur bulduk. Lakin teslim olmak zül ve alçaklık olup bu utanç ve zillettir” tabirleri yer aldı.

Aslanların İni isimli küme açıklamasında “Aslanların ininden çıkış vakti gelmiştir” sözleriyle Filistinlileri harekete geçme daveti yapıldı.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi “Shavei Shomron” yakınlarında 11 Ekim’de gerçekleştirilen silahlı atakta bir İsrail askeri ölmüştü. Saldırıyı, kendilerini “Aslanların İni” halinde isimlendiren Filistinli bir küme üstlenmişti. Olayın akabinde İsrail askerleri, 12 Ekim’de Nablus’u kuşatma altına almıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir