Epstein’in ‘özel takvim’i ifşa oldu: CIA Başkanı, Noam Chomsky…

ABD’de çocuklara yönelik cinsel akın ve fuhuş ağı kurmak suçlamasıyla tutuklanan ve 10 Ağustos 2019’da tutulduğu hapishanede ölen yatırım fonu milyarderi Jeffrey Epstein’in ‘özel takvim’inin ayrıntıları ABD basınına yansıdı.

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, Epstein’in e-posta, randevu ve görüşmeleri, Epstein ile ilişkisi olan şahısların sayısının düşünülenden daha fazla olduğunu ortaya koydu.

CIA BAŞKANI, GÖREVE GELMEDEN 3 KERE GÖRÜŞMÜŞ

Gazetenin haberine nazaran, Merkezi İstihbarat Ajansı’nın (CIA) 2021 yılından bu yana yöneticiliğini üstlenen William Burns, 2014’te dış işleri bakan yardımcısı olduğu dönemde Epstein ile üç görüşme yaptı. Epstein’in takvimindeki bilgilere nazaran, ikili evvel Washington’da bir ortaya geldi, akabinde Burns, Epstein’i Manhattan’daki konutunda ziyaret etti.

ABD’nin Demokrat Partili eski Başkanı Barack Obama döneminde Beyaz Saray danışmanı olarak misyon yapan Kathryn Ruemmler’in de Epstein ile Beyaz Saray’daki misyonu sona erdikten sonra onlarca sefer görüştüğü ortaya çıktı. Ruemmler, 2020 yılında Goldman Sachs’in baş avukatı oldu. Epstein, avukatın 2015 yılında Paris’e, 2017 yılında Karayipler’deki özel adasına yapacağı seyahatlere de eşlik etmesini planlamıştı.

CHOMSKY: SİYASİ VE AKADEMİK MEVZULARI GÖRÜŞTÜK

Gazetenin haberine nazaran, Bard College okulunun rektörü Leon Botstein, Jeffrey Epstein’in yerleşkeye davet etmişti. Epstein’in özel takvimi, profesör, yazar ve siyasi aktivist Noam Chomsky’nin de 2015 yılında Epstein’in Manhattan’daki meskeninde akşam yemeği yemek üzere bir uçak seyahati yaptığını ortaya koydu.

Epstein’in takviminde ismi geçen birden fazla kişi bu görüşmelerin ‘serveti ve bağlantıları’ sebebiyle gerçekleştiğini söyledi. Botstein, Epstein’in rektörü olduğu okula bağış yapmasını sağlamaya çalıştığını söylerken, Chomsky, ‘siyasi ve akademik bahisleri görüştüklerini’ belirtti.

CIA: EPSTEIN, MALİ HİZMETLER BÖLÜMÜNDE UZMAN OLARAK TANITILDI

Gazete, haberde bahsi geçen dokümanların birden fazla görüşmenin hedefini yazmadığını aktardı. Gazete ayrıyeten belirtilen her görüşmenin yapılıp yapılmadığını da doğrulayamadı.

CIA Sözcüsü Tammy Kupperman Thorp da Burns’ün bundan on yıl evvel, hükümet hizmetini bırakmaya hazırlanırken Epstein ile görüştüğünü söyledi. Kupperman Thorp, “Direktör, onunla ilgili hiçbir şey bilmiyor; tek bildiği, bu kişinin kendisine mali hizmetler bölümünde bir uzman olarak tanıtıldığı ve özel kesime geçişe ait genel tavsiyeler verdiği” dedi.

‘SİZİ İLGİLENDİRMEZ, KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ’

Öte yandan, Jeffrey Epstein’in ‘özel takvimi’ne nazaran, Noam Chomsky, 2015 yılında İsrail eski Başbakanı Ehud Barak ve Epstein ile görüşmüştü. Chomsky, Epstein’in ‘İsrail’in Filistin problemine ve memleketler arası arenaya ait politikalarını’ görüşmek üzere kelam konusu görüşmeyi ayarladığını söyledi.

2015 ve 2016 yıllarında Jeffrey Epstein ile pek çok defa görüştüğü tabir edilen Noam Chomsky, Epstein ile görüşmelerine ve ilgisine yönelik soruya e-posta ile cevap vererek, “İlk cevabım şu: Sizi ilgilendirmez. Kimseyi ilgilendirmez. İkincisi ise şu: Onu tanıyordum ve orta ara görüşüyorduk” dedi.

Chomsky, kelam konusu görüşmelerin yapıldığı periyoda ait olarak, “Jeffrey Epstein ile ilgili bilinen, bir cürümden karar giydiği ve kabahatinin cezasını çektiğiydi. ABD kanunlarına ve normlarına nazaran, bu pak bir sayfayı beraberinde getirir” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir