Depremzede Öğrencilerden Harç Parası İstediler!

İnönü Üniversitesi hâlâ çadırda yaşayan depremzede öğrencilerden harç parası istedi. Üniversite muaf kararının formasyon öğrencilerini kapsamadığını belirterek son kayıt tarihini 16 Mart olarak belirledi.

İnönü Üniversitesi, sarsıntıda, arkadaşlarını, ailesini ve konutunu kaybeden formasyon öğrencilerinden kayıt yenileme için para istedi. 

Kahramanmaraş merkezli peş peşe meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen vilayetlerden biri Malatya oldu. Valiliğin yaptığı açıklamaya nazaran kentte 3 bin 103 bina yıkıldı, 18 bin 29 ağır hasarlı ve 2 bin 29 orta hasarlı bina tespit edildi. Acil yıkılacak bina sayısının ise 494 olduğu belirtildi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine nazaran, kentte hâlâ barınma başta olmak üzere birçok sorun sürerken Malatya İnönü Üniversitesi skandal bir karara imza attı. Üniversite idaresi, 18 Mart’ta başlayacak bahar devrinin fiyatının üniversite hesabına yatırılması gerektiğini belirtti. 

En geç 16 Mart’ta yatırılması gereken fiyatlara ait üniversiteden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Sertifika ve Kurs Programları’nı kapsamadığına dikkat çekildi. Formasyon öğrencileri kendilerinin sertifika ve kurs programı kapsamında kıymetlendirilmesine reaksiyon gösterdi.

“Yakınlarımızı, meskenlerimizi kaybettik”

Birçok arkadaşının enkaz altında kaldığını ve bir kısmının da tedavilerinin sürdüğünü belirten Filiz Demir, üniversiteye reaksiyon gösterdi: 

‘Benim üzere 800 yakın arkadaşım da Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde formasyon eğitimi alıyordu. Zelzele sonrası yakınlarımızı, ailelerimizi, konutlarımızı kaybettik. İnönü Üniversitesi bizden utanmadan formasyon 2’nci devir paralarını istiyor.’

“Kimisi kenti terk etmek zorunda kaldı kimisi çadırda yaşıyor” diyen Demir, staj sürecinin de bilinmeyen olduğuna dikkat çekti. Derslere girecek tüm ekipmanlarının enkaz altında kaldığını belirten Demir, “İnsanlara dersler online olacak diyorlar ancak benim mesela bilgisayarım yok. Alamadım zelzelede konuttan. O esnada aklıma bilgisayar gelmedi derslere nasıl iştirak sağlanacak muamma” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir