Bir robotla seks yapar mıydınız? Siz hayır deseniz de insanların yarısı öyle düşünmüyor? Peki robotla seks, aldatmak sayılır mı?

– Önde gelen bir gelecekbilimci, 2050 yılına kadar bayanların ve erkeklerin robotlarla, birbirlerinden daha fazla seks yapacaklarını iddia ediyor.

– 2020 prestijiyle Amerikalı yetişkinlerin yüzde 22’si bir robotla seks yapmayı düşünebilirim diyor. 2017’de bu oran yalnızca yüzde 16 idi.

– Mevcut seks bebekleri dokunabilir ve hareketi algılayabilir, göz kırpabilir, kaşlarını hareket ettirebilir, başlarını eğip çevirebilir ve konuşmaları sürdürebilir.

– İnsanların yüzde 50.7’si bir seks robotuyla gerçek bir romantik bağ kurmanın mümkün olduğunu düşünüyor.

– Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da zati buna yönelik genelevler var. Bu genelevlerde müşteriler, seçtikleri bir seks oyuncağıyla birlikte olmak için saat başı ödeme yapıyor.

– İnsanların yüzde 41’i seks robotu kullanmanın partnerinizi aldatmak sayıldığını söyledi.

– 41.9’u partnerleri ve bir seks robotu ile üçlü seks yapacaklarını söyledi.

– Yüzde 51.5’i seks robotlarının insanların nesneleştirilmesini daha berbat hale getireceğini düşünüyor.

– Yüzde 52.2’si seks robotlarının gelecekte cinsel hücumları azaltacağını söylüyor.

– İnsanların yüzde 44’ü bir siber geneleve gitmekle ilgileniyor ve yüzde 45.9’u gelecekte seks robotlarının insan seks emekçilerinin yerini alacağını düşünüyor.

– Ankete katılanların sadece yüzde 9.3’ü konuşan bir seks robotunu hiç duymamıştı.

– Amerikalı yetişkinlerin yüzde 42’si bir robotla seksin bir yabancıyla seksten daha inançlı olduğunu söylüyor.

– Bu araştırmaya katılanların yüzde 32’si bir robotla seksin aldatma olarak kabul edilmesi gerektiğini söylerken, yüzde 33’ü olmaması gerektiğini söyledi.

– Bayanların yüzde 36’sı bunu aldatma olarak düşünürken, yüzde 29’u bunu aldatma olarak kıymetlendirdi.

– Erkeklerin yüzde 29’u bunu aldatma olarak görürken, yüzde 37’si bunu düşünmüyor.

– Bir araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 70’i bir seks robotu kullanacaklarını söyledi.

AHLAKİ VE RUHSAL AÇIDAN TEHDİT

Öte yandan, BBC’nin haberine nazaran ABD’li araştırmacılar, yapay zekaya sahip seks robotlarının bireyler ve toplum üzerinde ruhsal ve ahlaki açıdan tehdit oluşturduğu ihtarını yaptı.

Bilim insanları bu alandaki teknolojinin düzenleme olmaksızın ilerlediğini, bunun nedeninin ise düzenleyici kurumların bu bahse girmekten utanması olduğunu söyledi ve yetkilileri harekete geçmeye davet etti.

Duke Üniversitesi’nden Dr. Christine Hendren, bazı seks robotlarının karşı koyma programları olduğunu, böylelikle robotların sahiplerinin tecavüz senaryosu yaratabildiklerini söyledi.

YASAKLANSIN

İngiltere’nin Leicester kentindeki De Montfort Üniversitesi’nde Etik, Robot Kültürü ve Yapay Zeka profesörü olan Kathleen Richardson, bu tipten bir pazarlamanın yasaklanması gerektiğini düşünüyor:

“Bu şirketler ‘İlişkilerin, partnerlerin yok mu? Üzülme, biz sana bir robot kız arkadaş yaratabiliriz’ diyorlar.
“Fakat bir kız arkadaş ile alaka samimiyet, bağlanma ve karşılıklılık ile gelişir. Makineler bunların yerini dolduramaz.”

Prof. Richardson’ın danışmanlık yaptığı ve bu tip eserleri takip etmek için kurulan Seks Robotlarına Karşı Kampanya, seks robotlarının insani alakaların yerini tutabileceğini ima eden reklamların yasaklanması için uzmanlarla birlikte yasa tasarısı hazırlıyor.

BBC’ye konuşan Richardson, “Kadınların seks nesneleri olduğu kanısını olağanlaştıran çeşitten bir geleceğe mi ilerliyoruz” diye soruyor ve ekliyor:
“Birinin ilgisiyle yahut alaka kurmakla ilgili bir sorunu varsa o sorunu güzelleştirmeye çalışırsınız, hayatına bir robot alıp beşerle kurduğu kadar âlâ bir bağlantı kurabileceği fikrini olağanlaştırmaya gerek olmamalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir